Ülkemiz başta olmak üzere sivil havacılık sektöründe dünya genelinde son yıllarda yaşanan operasyonel ve teknolojik değişimler, bu sektörün yönetici, teknik ve idari personel ihtiyacını özellikle nitelik anlamda ve kalite yönünden artırmıştır. Bu ihtiyacı karşılamaya yönelik eğitim veren havacılık sektörünün önemli paydaşlarından biri de Türk Hava Kurumu Üniversitesi çatısı altında faaliyetine devam eden İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu’dur.

Yüksekokulumuz eğitim öğretim faaliyetine Uçak Teknolojisi ve Kabin Hizmetleri Programlarının açılması ile 24 Ekim 2011 tarihinde 2011-2012 Akademik Yılında başlamıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan bu programlarımızın amacı; ekip çalışmasına yatkın, çözüm odaklı, yabancı dil bilen, havacılık disiplinine sahip, teorik ve teknik açıdan donanımlı, sektörün gelişimine katkı sağlayabilecek değerler yetiştirmektir. 2020-2021 Akademik yılında Hava Lojistik ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programlarının eklenmesiyle birlikte halen yüksekokulumuzda dört program ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilmektedir.

Okulumuz eğitim öğretim programları dinamik bir şekilde ulusal otoritemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve sektör paydaşlarıyla işbirliği halinde yürütülmektedir. Bu anlamda, Uçak Teknolojisi programımız; A2 (piston motorlu uçaklar) lisans kategorisinde Tanınan Okul Statüsündedir. Ayrıca, yine aynı program B1.1 (turbo motorlu uçaklar) ve B2 (havacılık elektronik sistemleri) lisans kategorilerinde öğrencilerimize 8 (sekiz) modülden SHGM onaylı sınav muafiyeti sağlamaktadır. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programımız Türkiye’deki yükseköğretim kurumları içinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş az sayıda programdan biridir. Bu programda eğitim yeterliliklerini sağlayan öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası geçerliliği olan Kabin Ekibi Temel Eğitim Sertifikasını elde etme ayrıcalığına sahiptir.

Türk havacılık sektörünün köklü kurum ve kuruluşlarından Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. ve THK Selçuk Havacılık Eğitim Merkezi ile yapılan protokoller aracılığıyla tüm program öğrencilerimize pratik eğitim yapma olanağı ile mezuniyeti müteakip iş bulma yönünden bazı sertifikasyonlar sağlanmaktadır.